Neuropsychopharmacologia Hungarica

2013. szeptember, XV. évfolyam 3. szám [translated version]

Esettanulmány

Antidepresszív kezeléshez társuló hiponatrémia – esetismertetés

Bognár Zsófia1, Vonyik Gabriella2 és Gazdag Gábor2,3
1
Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet, Szent László Kórház, IV. Belgyógyászati osztály, Budapest
2 Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet, Merényi Gusztáv Kórház, Pszichiátriai és Addiktológiai Centrum, Budapest
3 Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, Budapest

A hiponatrémia az antidepresszív gyógyszerek egyik potenciális mellékhatása. Jelentkezését leggyakrabban a szerotonerg rendszeren ható szerek alkalmazásával kapcsolatban figyelték meg. Előfordulásának kockázatát időskorú betegeknél magasabbnak találták. A szerzők közleményükben egy 65 éves, visszatérő depresszió miatt kombinált venlafaxin-mirtazapin kezelésben részesült betegnél jelentkező súlyos hiponatrémiáról számolnak be. Az eset a szérum nátriumszint – különösen időskorú – antidepresszív gyógyszeres kezelésben részesülő betegeknél történő rendszeres ellenőrzésének fontosságára hívja fel a figyelmet.

(Neuropsychopharmacol Hung 2013; 15(3): 177-180)

Kulcsszavak: hiponatrémia, antidepresszív kezelés, szerotonin, SIADH

 

Case report

Antidepressant treatment associated hyponatremia – case report

Zsofia Bognar1, Gabriella Vonyik2 and Gabor Gazdag2,3
1
Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet, Szent László Kórház, IV. Belgyógyászati osztály, Budapest
2 Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet, Merényi Gusztáv Kórház, Pszichiátriai és Addiktológiai Centrum, Budapest
3 Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, Budapest

Hyponatremia is a potential side-effect of antidepressants that was observed most frequently in connection with compounds acting on the serotonin system. Risk of hyponatremia was found to be higher in the elderly. Authors report a case of a 65-year old male patient who was treated with venlafaxine-mirtazapine combination for recurrent depression. Serious, intensive care-requiring hyponatremia emerged in connection with the treatment. Authors emphasize the importance of the regular check of serum sodium levels during antidepressant treatment, especially in elderly patients.

Keywords: hyponatremia, antidepressant treatment, serotonin, SIADH